قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تکنیک های مطالعه و حافظه / تقویت تمرکز / حواس پرتی روزانه و چند راهکار ساده برای رهایی از آن

حواس پرتی روزانه و چند راهکار ساده برای رهایی از آن

زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه
Rate this post

حواس پرتی

حواس پرتی موضوعی شایع می باشد و به عنوان مشکلی که اغلب افراد درگیر آن هستند به مسئله ای مهم مبدل گشته است. حواس پرتی را در همه سنین می توان دید اما فرق آن این است که در هر سنی به شکلی متفاوت بروز خواهد کرد. در دوره سالمندی و نیز در دوره تحصیل حواس پرتی شیوع زیادی داشته و افراد زیادی را درگیر کرده است . اغلب دانش آموزان به سختی توانایی این را دارند تا در حین گوش دادن درس تمرکز کافی داشته باشند.در ادامه نوشتار راهکار های مقابله با حواس پرتی بیان می شود تا بهتر بتوانید امور روزانه خود را انجام دهید:

چگونه حواس خود را جمع کنیم تا مانع حواس پرتی بشویم؟

خلاصی از حواس پرتی و اعمال تمرکز حواس در افراد مختلف، شیوه های مختلفی را در بر میگیرد و به تجارب،حالات شخص و شرایط وی بستگی دارد. یکی از اساسی ترین مسائل در این خصوص، آن است که متوجه شویم علت حواس پرتی، از نوع درونی  بوده یا بیرونی چرا که شیوه های برخورد با حواس پرتی در این دو حوزه کاملا متفاوت می باشد.

بیرونی:

 حواس پرتی بیرونی نسبت به درونی ساده تر بوده و در مقایسه کارایی بالاتری برای رفع آن وجود دارد چرا که با مشخص شدن عامل حواس پرتی در محیط اطراف شخص و دور کردن آن می توان حواس پرتی شخص را کاهش داد به عنوان مثال اگر شخصی با روشن بودن تلویزیون دچار حواس پرتی در گفتگو با دیگران می شود و یا اگر کسی با سر و صدای زیاد نمی تواند یک مطالعه با کیفیت داشته باشد با برطرف کردن عوامل محیطی می توان تمرکز را در وی تقویت کرد.

درونی:

اما عامل دیگر حواس پرتی از نوع درونی بوده به این معنا که شخص دچار درگیری فکری با خود است و افکار و خیال هایی که در ذهن وی می گذرد مانع تمرکز حواس و کاهش حواس پرتی می شود. در این موارد اغلب نیاز به مراجعه مشاور و روانشناس بوده تا افکار درونی شخص مشخص و راه حلی برای آنها انتخاب گردد.اغلب افراد هنگامی که دچار حواس پرتی به دلیل عوامل درونی هستند مدت زیادی دچار درگیری فکری شده به طوری که فعالیت های روزمره آنها دچار اشکال خواهد شد برای همین توصیه می شود در صورتی که علت حواس پرتی شما بیرونی نبوده و از نوع درونی می باشد حتما به روانشناس مراجعه نمایید.

حتما ببینید: مقاله ی افزایش تمرکز با چند راهکار ساده و مؤثر

حواس پرتی

عوامل موثر در ایجاد حواس پرتی

فعالیت های تکراری و خسته کننده

یکسری از فعالیت های روزمره به دلیل تکراری بودن باعث عدم انگیزه و خستگی در فرد شده و سبب می شود فرد تمرکز کافی را نداشته و دچار حواس پرتی در فعالیت های خود بشود. وقتی یک فرد دچار بی حوصلگی می باشد در واقع هر اتفاقی مانند، تماس تلفنی و صدای یک برنامه تلویزیونی می تواند عامل بر هم زدن حواس باشد بنابراین برای رفع این حالت، توصیه می شود در بین فعالیت های روزمره استراحت را فراموش نکنید.

حتما ببینید: افزایش تمرکز در کودکان با چند راهکار ساده

گرسنگی

منبع انرژی سلول های مغزی گلوکز بوده و مغز بدون رسیدن قند مورد نیاز عملکرد صحیحی ندارد؛ باید عنوان کرد صبحانه یکی از کلیدی ترین  منابع تامین مواد غذایی مورد نیاز بدن به حساب می آید  که نباید فراموش شود. بنابراین توصیه می شود همواره مراقب انرژی دریافتی خود و تامین انرژی مغز خود باشید تا در اثر عدم دریافت منابع مغذی دچار مشکل نشوید.

استرس

بسیار پیش می آید که افراد در طور روز دچار حالات هیجانی و استرس شده که همین امر باعث ایجاد عدم تمرکز می شود به طوری که می تواند کارایی یک فرد را به شدت کاهش دهد.استرس معضلات فراوانی برای فرد ایجاد کرده که عدم تمرکز می تواند یکی از آنها محسوب بشود. باید بگوییم این تأثیرات در برخی از استرس ها بر روی بدن هم موثر واقع شده و در ظاهر فرد نیز نمایان می شوند، مانند تپش قلب قبل از یک امتحان که اگر کنترل نشود می تواند باعث برهم خوردن تعادل فکری شده و شخص نتواند نمره دلخواه خود را کسب نماید.پس سعی کنید تا میتوانید خود را از موارد استرس زا دور نگه دارید.

حتما ببینید: محصول افزایش تمرکز

بی برنامه بودن

یکی از دلایل حواس پرتی بی برنامه بودن میباشد که شما میتوانید به سادگی شب ها قبل از اینکه بخوابید کارهایی که برای فردا میخواهید انجام دهید را بر اساس اولویتشان لیست کنید تا مطمئن باشید که هیچ یک از کارها از قلم نیافتاده است و فردا از روی لیست به راحتی کارهایتان را انجام دهید.

درباره ی سیدحسین قاسم تبار

سیدحسین قاسم تبار
من،سیدحسین قاسم تبار معتقدم همه ی ما انسان ها دارای توانایی نامحدودیم پس تمام تلاشم را میکنم تا راه های شکوفایی این توانایی های نامحدود را پیدا کنم و با شما عزیزان به اشتراک بزارم تا همه ی ما از زندگی لذت بیشتری ببریم.

مطلب پیشنهادی

تقویت حافظه

تقویت حافظه از سیرتاپیاز(مقاله جامع آپدیت 98)

زمان تقریبی مطالعه 21 دقیقه 5 (100%) 9 vote[s] تقویت حافظه توجه: این مقاله جامع است و در ابتدا تا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =