قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آموزش های پرطرفدار / تنبلی و 8 راهکار بینظیر برای رهایی از آن

تنبلی و 8 راهکار بینظیر برای رهایی از آن

زمان تقریبی مطالعه 6 دقیقه
Rate this post

هیچ کس تنبل نیست!!!

تنبل

به قول آنتونی رابینز انسان ها تنبل نیستند فقط اهدافی را انتخاب میکنند که به آنها انگیزه نمیدهد(این جمله را با تمام وجودم قبول دارم).میتوانم به جرأت بگویم دلیل اصلی تنبلی انتخاب اشتباه هدف است و بس.اگر هدفتان را درست انتخاب کنید دیگر بخش عظیمی از تنبلی وجود نخواهد داشت.

حتما ببینید: آموزش هدفگذاری

اما حتی اگر هدفتان را درست انتخاب کرده باشید باز هم امکان دارد گهگداری تنبلی به سراغتان بیاید و بخواهد شما را متوقف کند.

در ادامه 8 مورد از مسائلی بسیار مهمی که باعث ایجاد تنبلی میشوند را برسی میکنم و راه حل هایی را برای رهایی از آنها به شما میدهم.

8 دلیل و راهکار برای رهایی از تنبلی

1)برنامه ی سنگین روزانه:

بعضی ها برای هر روز خود برنامه ریزی میکنند اما به اشتباه این کار را انجام میدهند!یعنی آنقدر برنامه ی های کاری زیادی برای هر روز خود در نظر میگیرند که در نهایت زمانی که باید آن برنامه را اجرا کنند با نگاه به آن برنامه وحشت میکنند و اصلا آن روز کاری را انجام نمیدهند و یا بخش کوچکی از آن برنامه را به اجرا در میاورند.

راه حل:

اگر انسان تنبلی هستید برنامه ی کمی را برای هر روز خود در نظر بگیرید و به مرور زمان وقتی که تنبلی در شما کمرنگتر شد میتوانید به لیست برنامه و کارهای روزانه ی خودتان بیافزایید.

2)وحشت از انجام یک کار بزرگ:

ترس

وقتی که یک کار بزرگ را باید در یک روز انجام دهید مسلما ترسناک به نظر میاید و حس تنبلی در ما شعله ور میشود مثلا شاید مجبور باشید یک جزوه ی سخت 200 صفحه ای را امروز بخوانید و برای امتحان فردا آماده شوید!در این لحظه زمین و زمان دست به دست هم میدهند تا شما بیخیال انجام آن شوید.

راه حل:

کافیست آن کار بزرگ را تقسیم کنید و مرحله به مرحله انجام دهید.

مثلا اگر بخواهم همان جزوه ی سخت 200 صفحه ای را توضیح دهم.کافیست در یک دفترچه بنویسید:

1)از صفحه ی 1 تا 20

2)از صفحه ی 20 تا 40

و همینطور الی آخر…

و بعد از اینکه هرمرحله را انجام دادید جلوی آن یک تیک بزنید.این کار دو فایده دارد:

اول:دیگر با یک جزوه ی 200 صفحه ای ترسناک روبرو نیستید و قرار است 10 کار کوچک را انجام دهید.

دوم:هر تیکی که بعد از انجام روبروی گزینه ها میزنید این حس را به شما میدهید که واقعا میتوانید و تشویق میشوید بروید به مرحله ی بعد و بسیار ساده تر از آن که فکرش را بکنید آن جزوه را به پایان میرسانید.

پیشنهاد میکنم کل کارهای روزانه ای که باید انجام دهید را شب قبل لیست کنید و بعد از انجام هر کدام تیکی در کنار آن بزنید.

حتما ببینید: آموزش چطور صبح زود به راحتی از خواب بیدار شویم

3)نداشتن دانش و مهارت کافی:

تنبلی

چرا خیلی از افراد از مطالعه کردن فراری هستند؟چون مهارت مطالعه کردن را ندارند و باید زمان زیادی را صرف خواندن و یادگیری کنند.بخاطر همین هر وقت کتاب را میبینند احساس خواب آلودگی یا خستگی میکنند و ترجیح میدهند خواندن آن را به بعد موکول کنند یا در واقع همان تنبلی کنند.

اگر شما دانش و مهارت لازم برای انجام کاری را نداشته باشید در انجام آن به احتمال زیاد تنبلی می ورزید.

راه حل:

سعی کنید حتما قبل از اینکه وارد کاری شوید مهارت های مربوط به آن کار را کسب کنید مثلا اگر دانش آموز یا دانشجو هستید و باید مطالعه کنید حتما مهارتهای مطالعه را یاد بگیرید تا از درس خواندن لذت ببرید.مثل مهارت های تندخوانی، تقویت حافظه، نقشه ی ذهنی، مرور صحیح و… را فرا بگیرید.

حتما ببینید: دوره تندخوانی و تقویت حافظه

4)آماده نبودن محیط و مقدمات:

اگر محیطی که در آن قرار است فعالیت کنید مناسب نباشد و یا مقدمات کار در دسترس و آماده نباشند تا شما شروع به انجام کار کنید مسلما تنبلی وسوسه ای کننده ای به سراغتان میاید!

راه حل:

1)سعی کنید اتاق خواب جدا داشته باشید و مکانی که مربوط به خواب است فقط برای خواب باشد نه کار دیگری.

اگر تعداد اتاق های شما محدود است و مجبورید در اتاق خوابتان کارهای دیگرتان را انجام دهید پس به هیچ وجه کارها را روی تخت خوابتان انجام ندهید چون ذهن شما نسبت به تخت شرطی شده و وقتی روی آن کارهایتان را انجام میدهید بعد از مدتی احساس خواب خواهید کرد.

یک آدم تنبل در حالت عادی بهانه های متعددی برای انجام ندادن کارها دارد حال چه برسد به اینکه خواب هم به آن اضافه شود!

2)مثلا اگر قرار است فردا کارهایی را انجام دهید حتما سعی کنید تمام لوازم لازم را نهایتا تا امشب آماده کنید و روی میز قرار دهید تا فردا یکی از دغدغه های شما فراهم نبودن مقدمات نباشد.مطمئن باشد اگر مقدمات برای انجام کاری مهیا باشد تنبلی به طرز چشمگیری کاهش میابد.

5)هدف غیرقابل باور:

بعضی ها هدفی را برای خود تعیین میکنند که آنقدر بزرگ است که حتی خودشان هم نمیتوانند باور کنند که قرار است به آن برسند.

تا هدفی را نتوانید باور کنید یعنی نتوانید باور کنید که حتما میتوانید به آن برسید مسلما برای آن هیچ تلاشی هم نمیکنید.

راه حل:

هدفی را برای خود انتخاب کنید که بتوانید باور کنید که میتوانید به آن برسید.و زمانی را هم که برای رسیدن به آن هدف انتخاب میکنید زمان منطقی باشد.اینطور نباشد که برای یک هدفی که نیاز به 3 سال زمان و تلاش است فقط 3 هفته زمان در نظر بگیرید!

6)ترس از نتیجه ندادن:

بعضی ها با اینکه حتی قدمی را برای هدفشان برنداشتند میگویند من که میدانم این کار های من نتیجه نمیدهد پس چه کاری است زحمت بکشم و نتیجه نگیرم پس همان بهتر که اصلا کاری نکنم.بخاطر همین با آغوش باز تنبلی را میپذیرند.

راه حل:

باید باورتان را تغییردهید.به کدام یک از افراد موفق قبل از اینکه شروع به کار کنند قول 100 درصدی دادند که اصلا شکست نخواهند خورد و به راحتی به موفقیت خواهند رسید.

جاده های خاکی با یکبار قدم زدن به وجود نیامدند.

قرار نیست به راحتی به هدفتان برسید.در صورتی موفقیت شیرین میشود که طعم سختی های مسیر را هم چشیده باشید.

اگر تلخی وجود نداشت شرینی انقدر خوشمزه بنظر نمی آمد!

سعی کنید نتیجه را همانطور که دوست دارید برای خودتان تصور کنید.کاملا نتیجه ی کار را ببینید.تصور کردن نتیجه ای که دوست دارید بدست آورید انرژی زیادی را به شما میدهد تا برای هدفتان بجنگید و تنبلی نکنید.

برای تغییر باورهایتان پیشنهاد میکنم زندگی نامه ی افراد موفق را بخوانید تا ترس از نتیجه نتواند شما را تنبل کند و جلوی حرکتتان را بگیرد.

7)سبک شمردن کارهای کوچک:

عادت های کوچک

بعضی ها کارهای کوچک را جدی نمیگیرند و به راحتی از کنار آنها میگذرند درحالی که انجام همان کارهای کوچک در درازمدت تنبلی را در آنها ریشه کن میکند و حتی  از آنها یک انسان منظم و با اراده میسازد.

کارهای کوچک پیشنهادی:

1)روزی یکبار هم که شده حتما دندانتان را مسواک بزنید.

2)بعد از اینکه از خواب بیدار شدید حتما تختتان را مرتب کنید.

3)حتی روزی یک صفحه هم که شده کتاب بخوانید.

4)هر صبح 5 دقیقه ورزش های هوازی را انجام دهید.

5)و…

خوشحال میشوم اگر بعضی از این کارهای کوچک را در قسمت نظرات با دوستانتان به اشتراک بگذارید.

8)ورزش نکردن:

ورزش

برای اینکه در طول روز انرژی کافی برای فعالیت داشته باشید باید اکسیژن کافی دریافت کنید و کسانی که ورزش نمیکنند نسبت به افرادی که هر روز لااقل چند دقیقه ورزش میکنند کسل ترند چون اکسیژن کافی به آنها نمیرسد.مسلما وقتی انرژی کافی نداشته باشید حوصله ی انجام هیچ کاری را ندارید و تنبل میشوید.

راه حل:

پس حتما برای روزی 5 دقیقه هم که شده ورزش های هوازی را انجام دهید و تاثیرش را ببینید.

اگر میخواهید به جمع آدم های موفق بپیوندید از همین الان تصمیم بگیرید و از این تکنیک ها استفاده کنید تا صبح را برای رسیدن به موفقیت از دست ندهید.

خوشحال میشوم اگه تجریبات و نظراتتان را با ما و انسان های نامحدودی که به سایت ما سر میزنند در قسمت کامنت به اشتراک بگذارید.

درباره ی سیدحسین قاسم تبار

سیدحسین قاسم تبار
من،سیدحسین قاسم تبار معتقدم همه ی ما انسان ها دارای توانایی نامحدودیم پس تمام تلاشم را میکنم تا راه های شکوفایی این توانایی های نامحدود را پیدا کنم و با شما عزیزان به اشتراک بزارم تا همه ی ما از زندگی لذت بیشتری ببریم.

مطلب پیشنهادی

آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز(جامع)

زمان تقریبی مطالعه 15 دقیقه 5 (100%) 6 vote[s] آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز سلام خدمت شما دوستان عزیز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 6 =