قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / تکنیک های مطالعه و حافظه / تقویت تمرکز / تمرکز در مطالعه و افرایش آن با 10 راهکار فوق العاده مؤثر

تمرکز در مطالعه و افرایش آن با 10 راهکار فوق العاده مؤثر

زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه
5 (100%) 1 vote[s]

تمرکز در مطالعه

عدم تمرکز در مطالعه موضوعی شایع می باشد و مقوله ای بوده که اغلب افراد به دنبال تقویت تمرکز در مطالعه می باشند و علل مختلف و متعددی دارد. در واقع می توان بیان کرد، تمرکز در هر اموری از جمله تمرکز در مطالعه برای خیلی از افراد مانند دانش آموزان و دانشجویان اهمیت بالایی دارد. تمرکز حواس، حالتی ذهنی و روانی بوده که در این حالت، کلیه توان حسی، روانی و فکری انسان روی موضوع به خصوصی متمرکز می شود که گارانتی کننده مقوله آموزش و اقدامات صحیح امور و دور بودن از خطرات احتمالی می باشد.

حتما ببینید: محصول افزایش تمرکز

ممکن است شما تا به حال بسیار به تمرکز در مطالعه فکر کرده باشید و بارها از خود سوال کرده اید که چرا گاهی موقع مطالعه، حواس پرتی ایجاد می شود؟ نمی توان به یقیین گفت همه افراد پاسخ این سوال را می دانند یا خیر؛ اما پاسخ مناسب این سوال را به شما میتوانیم اینگونه بیان کنیم: حواس پرتی، به تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت اطلاق می شود.ذهن شما، همیشه میل دارد درگیر و مشغول به موضوعات دیگر بماند؛ به همین دلیل، اگر فعالیت خاصی را انجام می دهید در ذهن شما درگیری و مشغولیت ذهنی ایجاد کند، فکر شما دیگر تصور نمی کند که جای دیگری رفته و در آن جا مشغول شود؛ اما اگر در حین این عمل درگیری ذهنی ایجاد نشود، ذهن شما به سرعت به سمتی خواهد رفت تا خود را در آن جا مشغول کند و این، همان حواس پرتی است.

حتما ببینید: افزایش تمرکز در رانندگی با 2 راهکار فوق العاده مؤثر

تمرکز در مطالعه

بسیاری از دانش آموزان به سختی می توانند در حین مطالعه تمرکز کافی داشته باشند. قابلیت تمرکز در مطالعه در  حالی که مطالعه  به طور فعال انجام می شود برای داشتن کارایی بهتر در کلاس و آزمون ها ضروری است.

در ادامه راهکار هایی جهت تقویت تمرکز در مطالعه بیان می شود:

۱- در یک جای آرام که دور از هرگونه مسائل حاشیه ای باشد مطالعه کرده و  تلاش کنید فضایی که اختصاصا جهت مطالعه پیاده شده باشد را داشته باشید.این اقدام باعث میشود میزان تمرکز در مطالعه افزایش پیدا کند.

۲- برای خود یک برنامه مطالعاتی درست کرده که نشان دهنده وظایف خود جهت مطالعه و این که وظایف چه زمانی باید انجام شوند باشد این کار شما را برای یک مطالعه با تمرکز بیشتر آماده می سازد.داشتن برنامه جهت مطالعه راهکار مفیدی برای تقویت تمرکز در مطالعه محسوب می شود

حتما ببینید: مقاله ی افزایش تمرکز با چند راهکار ساده و مؤثر

۳- تلاش کنید در طی ساعت های مشخصی از روز که کارایی بهتری دارید مطالعه کرده تا تمرکز در مطالعه در شما افزایش یابد. برخی از افراد در اوایل صبح تمرکز در مطالعه بیشتری دارند و برخی در انتهای شب. باید این مووضع را متوجه شوید که کدام حالت برای شما بهتر بوده و تمرکز در مطالعه بیشتری در آن  ساعت دارید.به یاد داشته باشید تمرکز در مطالعه در ساعاتی که درگیر کاری هستید کاهش خواهد یافت.

۴- یقین حاصل کنید وقتی می خواهید مطالعه کنید احساس خستگی یا گرسنگی نداشته باشید در غیر اینصورت، توان لازم برای تمرکز  در مطالعه را نخواهید داشت. علاوه بر اینها،سعی کنید آمادگی جسمی تان را حفظ کنید.

۵- تلاش نکنید دو کار را به طور موازی انجام دهید. نمی توانید همزمان روی دو کار تمرکز کنید. تمرکز در مطالعه یعنی حین مطالعه فقط و فقط مطالعه را انجام دهید.

۶- وظایف سنگین تر را به شکلی از وظایف کم تر که بتوانید هر یک را در یک تاریخ مشخص انجام دهید بخش بندی کنید کنید. اگر تلاش کنید همه ی یک کار بزرگ را در یک واحد زمانی ثابت زمان انجام دهید، ممکن است کیفیت و کارایی کاهش یافته و ممکن است قادر به حفظ تمرکزتان نباشید.

حتما ببینید: مقاله ی افزایش تمرکز در کودکان با چند راهکار ساده

۷- سعی کنید موقع مطالعه راحت باشید. زمانی که ناراحت هستید به سختی می توانید تمرکز در مطالعه را داشته باشید.این مهم است وقتی در حال مطالعه هستید نیاز به تمرکز دارد کار می کنید راحت باشید. ریلکس شدن برای بیشتر دانش آموزان کارساز بوده و عامل افزایش تمرکز در مطالعه می باشد.

۸- در حین مطالعه سعی کنید ذهن خود را  از افکار آزاردهنده خالی کنید. آرامش ذهن برای تمرکز در مطالعه خیلی مهم است. چرا که به واسطه افکار حواستان پرت خواهد شد. افکارتان را نظاره کنید و خودتان را از پیروی از این افکار منع کنید.

۹- سعی کنید موارد مورد علاقه را بیشتر مطالعه نمایید. تلاش کنید چیزهایی را که مطالعه می کنید را چندین مرتبه تکرار نمایید.

۱۰- هر وقت احساس خستگی کردید دست از مطالعه بکشید و استراحت کنید. هیچ زمان دقیقی برای اینکه چه وقت استراحت کنید وجود ندارد. شما خودتان به خوبی متوجه خواهید شد که چه وقت نیاز به استراحت دارید.

درباره ی سیدحسین قاسم تبار

سیدحسین قاسم تبار
من،سیدحسین قاسم تبار معتقدم همه ی ما انسان ها دارای توانایی نامحدودیم پس تمام تلاشم را میکنم تا راه های شکوفایی این توانایی های نامحدود را پیدا کنم و با شما عزیزان به اشتراک بزارم تا همه ی ما از زندگی لذت بیشتری ببریم.

مطلب پیشنهادی

تقویت حافظه

تقویت حافظه از سیرتاپیاز(مقاله جامع آپدیت 98)

زمان تقریبی مطالعه 21 دقیقه 5 (100%) 9 vote[s] تقویت حافظه توجه: این مقاله جامع است و در ابتدا تا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =