قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آموزش های پرطرفدار / تقویت حافظه از سیرتاپیاز(مقاله جامع آپدیت 98)

تقویت حافظه از سیرتاپیاز(مقاله جامع آپدیت 98)

زمان تقریبی مطالعه 21 دقیقه
5 (100%) 9 vote[s]

تقویت حافظه

توجه:

این مقاله جامع است و در ابتدا تا اواسط این مقاله مسائل که مربوط به اهمیت و تقویت حافظه و به طور کلی مربوط به حافظه است بیان شده و از اواسط تا انتها در مورد روش ها و تعذیه هایی که بسیار برای تقویت حافظه معجزه زا هستند صحبت شده.پس لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تقویت حافظه

بیشتر مردم فکر میکنند که کسانی که می توانند 100 رقم را حفظ کنند ، دارای استعداد خارق العاده ای هستند . در حالی که اینطور نیست . همه انسان ها دارای این توانایی بالقوه هستند و می توانند از آن بهره ببرند . البته تقویت حافظه تنها مزیت اش این نیست که 100 عدد را حفظ کند یا از این قبیل ؛ در ادامه به نکات مثبت تقویت حافظه که بر زندگی افراد نیز تاثیر زیادی دارد ، اشاره خواهم کرد .

شما میتوانید بار یادگیری چند تکنیک و اصلاح تغذیه و رفتار خود ، مهارت های گوناگون دیگری را نیز کشف کنید ، با حجم زیادی از اطلاعات روبرو شوید و فرآیند های فکری خود را بهبود بخشید و مهم تر از همه آسان زندگی کنید .

 • نقاط قوت تقویت حافظه

بهتر است ابتدا دلیل خود را برای تقویت حافظه خود پیدا کنید ، به اهمیت های بسیار آن پی برده تا با انگیزه و قدرت بیش تری به راه ها و اصول و قواعد تقویت حافظه بپردازید .

تقویت حافظه

 • تقویت حافظه ، ضرورتی برای کسب دانش و تحصیلات

داشتن تحصیلات خوب ، تاثیر زیادی در آینده دانش آموز و البته بر اقتصاد کشور دارد . از این رو در آموزش و پرورش توجه به موضوعاتی چون سطح مدرس ، سطح کیفی مدارس ، برنامه های آموزشی مناسب و استاندارد های بالای آموزشی مهم است . ولی آن ها این موضوع را در نظر نمی گیرند که محیط آموزشی طوری باشد تا دانش آموز خود ، در پی کسب دانش باشد و دارای خلاقیت ، توانایی حل مسئله ، تحلیل و برنامه ریزی و مهارت اجتماعی و گروهی باشد .

به قول فیلسوف و سیاستمدار انگلیسی ، فرانسیس بیکن ، ” قدرت در دانش است ” . برای کسب دانش ، داشتن سه مهارت زیر حائز اهمیت است :

 1. بدست آوردن اطلاعات منطقی ، عاطفی و اجتماعی
 2. تبدیل این اطلاعات به دانش و الحاق آن به دانش قبلی
 3. ذخیره دانش در ذهن ، به نحوی که بتوان در بقیه عمر به آن دسترسی داشت

تقویت حافظه ، اطلاعات جدیدی را فراهم می آورد و نه تنها در زمینه تحصیلات بلکه در جنبه های شغلی هم ابزاری عالی جهت یادگیری محسوب می شود . تقویت حافظه ، تنها به کار بردن تکنیک های یادیگری نیست ، بلکه این روش به شما اجازه می دهد از ظرفیت های مغز خود استفاده کنید و با تبدیل اطلاعات به تصویر و ارتباط دادن آن ها با دانش قبلی ، بتوانید به آسانی به این اطلاعات در حافظه دسترسی پیدا کنید . با این روش ، اساسا مطالب را جامع تر و سریع تر یاد خواهید گرفت .

تقویت حافظه همچنین فرصتی را در اختیار شما می گذارد که بتوانید مهارت های منطقی ، عاطفی و اجتماعی خود را در مدت نسبتا کوتاه ، بدون هیچ هزینه ای بهبود بخشید .

تقویت حافظه

 • تقویت حافظه ، بال های پرواز قوه تخیل

تخیل یعنی توانایی خلاقانه انسان برای تولید ، تصور و ترکیب تصاویر جدید است . خلق تصاویر در بخاطر سپاردن اطلاعات ذهنی بسیار موثر است . چرا که هر چقدر قوه تخیل قوی تر باشد ، تصاویر ذهنی که ایجاد می کنیم خلاقانه تر و نا معمول ترند و باعث می شود اطلاعات ذهنی نیز در مدت طولانی تری در ذهن باقی بماند .

قوه تخیل در کودکان با شنیدن داستان های تخیلی و افسانه ای که می شنود ، شکل می گیرد . اما متاسفانه بعد از این که کودکان وارد مدرسه می شوند ، استفاده کودک از قوه تخیل کم رنگ تر می شود و در مدرسه روی تفکر منطقی کودک مانند علوم ، ریاضی ، ادبیات و … متمرکز می شوند و به افزایش قوه تخیل کودک به عنوان ابزاری برای کسب دانش ، اهمیت نمی دهند . حتی کسانی که از شیوه تخیل برای بخاطر سپاری برخی مطالب استفاده می کنند ، دیگران تصاویری که در ذهن ایجاد کرده اند را زیر سوال برده و آن ها را ” احمقانه ترین تصاویر ” خطاب می کنند .

در دنیای امروزی به دلیل استفاده زیاد از عکس ها در انواع مطالب ، اینطور طرز فکر ایجاد می شود که نیازی برای استفاده از قوه تخیل برای ایجاد تصویر برای یک موضوع نیاز نیست . ولی در واقع این حس بخاطر نا توان بودن فرد برای بخاطر سپاری همان تصاویر ذهنی است .

در واقع با تقویت حافظه ، روی قوه تخیل نیز تمرکز می شود تا فرد بتواند بیشتر خیال بافی کند و از طریق آن بتواند خلاقیت خود را افزایش داده و بتوانند راه های جدید زیادی برای کار ها ، حل مسئله ، شغل یا حتی زندگی پیدا کرد و به این ترتیب باعث می شود که در آینده او تاثیر بسزایی داشته باشد .

همچنین از قوه تخیل می توان بعد از بازگشتن به خانه ، بعد از کار زیاد و خستگی ، چند دقیقه نشسته و برای خود خیالبافی کنید ! برای مثال می توانید به خاطرات خوش گذشته فکر کرده و آن ها را مجسم کنید یا اینکه به فکر قرار گذاشتن با دوستان برای رفتن به یک سفر تفریحی باشید و تمام جزئیات آن را مجسم کنید تا بدین ترتیب خستگی از تن شما رفته و حس بهتری پیدا کنید .

تقویت حافظه

 • تقویت حافظه ، راهی برای افزایش خلاقیت

در دنیای یکپارچه امروز ، خلاقیت به یکی از کالاهای پر طرفدار تبدیل شده است . اما خلاقیت دقیقا چیست ؟ همه ظرفیت خلاق بودن ، بر اساس توانایی های شخصی شان را دارند . فقط لازم است این ظرفیت ، کشف و سپس پرورش داده شود . می توان گفت خلاقیت همیشه قابل رشد است و برای این منظور راه های زیادی وجود دارد . بسیاری فراموش کرده اند که بین خلاقیت و تخیل ارتباط مستقیم دارد .

مفاهیم ، عقاید و احساسات را بار ها و بار ها می توان به روش های مختلف ترکیب نمود و با انواع اطلاعات ، مرتبط ساخت . هنگامی که به این حقیقت پی ببرید ، می توانید به روش هایی کاملا جدید در مشاهده و تفکر درباره زمینه های گوناگون دست پیدا کنید . با انعطاف پذیری بیشتر و ذهنی بازتر با مسائل مواجه خواهید شد . برای مثال چهار کلمه مانند سگ ، ماشین ، کوه و فرش را در نظر بگیرید . می توان برای آن ها مفاهیم انتزاعی مانند این ها را برگزید : کاهش دما ، امید ، بی اعتقادی و نبوغ . حال تلاش کنید همه این کلمات را سر هم کنید یک داستان مرتبط سازید .

جتما ببینید: پکیج جامع معجزه حافظه (تندخوانی و تقویت حافظه)

بندکیت دو اسپیفرزا در قرن هفدهم ، در مقاله اش درباره افزایش قدرت منطق می نویسد : ” حفظ یک مطلب آسان تر می شود اگر تصویر مرتبط با آن ، ملموس تر باشد . مثلا اگر به فردی چند کلمه نا مرتبط بدهیم ، حفظ کردن آن ها بسیار سخت تر از موقعی خواهد بود همان کلمات را در قالب یک داستان به فرد مورد نظر ارائه کنیم .”

این نقل قول را به عنوان یک راهنمای مفید استفاده کرده و داستانی کوتاه و جذاب درباره کلمات بالا بسازید . اینجا هدف از حفظ کردن کلمات یا ترتیب آن ها نیست ، بلکه ساختن انواع مختلف داستان در حد امکان است . شاید این کار کسل کننده باشد اما می فهمیم که برای انجام این تمرین ، روش های مختلفی وجود دارد . بعد از اندکی تمرین شاید پی ببرید که همیشه نباید اولین راه حل برای حل یک مسئله را پذیرفت . در عوض در هنگام رویارویی با مشکلات از همان ابتدا با زوایای مختلف به آن نگاه کنیم و برای تصمیم گیری نهایی ، تمام جوانب را در نظر بگیریم . اگر با مثالی با این سادگی تمرین را شروع کنید ، میتوانید نتیجه را در مسائل مختلف زندگی روزمره بکار بندید .

عنصر اصلی خلاقیت این است که تنها از یک بعد به یک مسئله نگاه نکنیم . این توانایی نیازمند تخیل قوی است که خود در بخاطر سپاری تصاویر ، نقشی اساسی دارد . هر چه سلول های مغزتان بیشتر بر انگیخته شوند ، احتمال پیدایش افکار جدید نیز بیشتر می شود . با این حساب تقویت حافظه برای بدست آوردن این توانایی بسیار مهم است .

تقویت حافظه

 • بدست آوردن راهکار هایی برای تفکر جمعی و انعطاف پذیر از طریق تقویت حافظه

تفکر جمعی بدلیل پیچیدگی روز افزون دنیای کنونی ، در حال تبدیل شدن به یک مهارت کاملا ضروری می باشد . ما باید قبل از انجام کاری ، بیش از پیش برنامه ریزی کنیم و فراتر از مرز های کنونی ، با نگاه کلی به تفکر بپردازیم . تفکر جمعی تنها شامل تحلیل ، قالب بندی و به کارگیری فرآیند ها در جهت منافع ما نمی باشد ، بلکه به معنی نگرش به این منافع از زوایای دیگر است ؛ به گونه ای که بتوان به راه حل هایی عملی و مشترک رسید . برای دستیابی به این مهارت ، دانش گسترده ای نیاز است که تنها از طریق ذخیره شبکه ای اطلاعات در ذهن ، قابل دستیابی است .

در این راه ، تقویت حافظه ، نقش بسیار مهمی دارد ؛ زیرا تمام قسمت های مختلف مغز در طول فرآیند تفکر بارها و بارها فعال میشود و در نتیجه ، راه های عصبی بسیاری بوجود آمده یا با هم ادغام می شوند و نهایتا رویکرد هایی خلاقانه برای حل مسئله پدیدار می شوند .

در تقویت حافظه همچنین به این حقیقت پی خواهید برد که برای برقراری ارتباط بین واژگان و اشیاء مختلف ، بسته به تجارب شخصی خود و اوضاع و احوال موجود ، راه های فراوانی وجود دارد.

 

تقویت حافظه

 • افزایش انگیزه ، اعتماد به نفس وخود آگاهی با تقویت حافظه

با تقویت حافظه ، می توانید به آرامی موفقیت های خود را افزایش داده ، پیشرفت خود را کنترل کنید و سریعا یاد بگیرید چگونه توانایی خود را تخمین بزنید و ارزیابی کنید . موفقیت مداوم ، انگیزه و اعتماد به نفس را بالا میبرد . وقتی تمرینات حافظه را انجام می دهید ، در پی آن نتیجه عملکرد خود را می بینید . یکی از مزیت های تقویت حافظه که چیز کوچکی شمرده می شود این است که، می توانید بصورت عینی پیشرفت خود را ارزیابی کنید .

در تقویت حافظه ، جایی برای موفقیت نسبی ، اختلاف نظر یا تفسیر و تعبیر نیست ، یعنی شما یا تمام اطلاعات را به طور صحیح حفظ کرده اید و قادرید آنرا به ترتیب درست تکرار کنید یا نه . این نوع یادگیری شما را قادر میسازد که تخیل و خلاقیت خود را تمرین دهید و جنبه هایی از خود کشف کنید که تا الان از آن بی خبر بودید . شگفت آور است که میتوان قدرت حافظه را با کمی تلاش صد در صد افزایش داد . اعتماد به نفس شما در به یاد آوری مطالب نقش مهمی را ایفا میکند . افزایش اعتماد به نفس باعث خود آگاهی درست انسان از خود می شود که این خود تقش بسیار مهمی در موفقیت های شغلی و تحصیلی دارد . تنها کسانی می توانند دیگران را متقاعد کنند که میتوانند موفق شوند که به خود باور و ایمان دارند.

در تقویت حافظه اصلا نیاز نیست خود را به کسی جز خودتان ثابت کنید . به خصوص در هفته های نخست پیشرفت چشمگیری خواهید داشت و این موجب افزایش موفقیت ، انگیزه و اعتماد به نفس شما می شود . 

تقویت حافظه

 • با تقویت حافظه ، تمرکز خود بهبود بخشید

داشتن تمرکز برای رویارویی با هر چالشی ، بسیار ضروری است و بدون آن به هیچ موفقیتی نمیتوان دست یافت . برای مثال هیچ نوازنده ای نمیتواند بدون توجه و حفظ تمرکز خود ، به مدتی طولانی از عهده اجرای یک قطعه موسیقی بدون عیب و ایراد برآید . مطمئنم میتوانید از تجربه خود در مدرسه یا دانشگاه مواردی را در مورد تمرکز بیاد آورید . اگر تمرکز نداشته باشید ممکن است استاد یا معلم مرتب حرف بزند و شما چیزی نفهمید و هیچ چیز را بخاطر نسپارید . بسیاری از دانشجویان و دانش آموزان در امتحانات قبول نمی شوند زیرا نمی توانند به درستی تمرکز کنند .

تمرکز ،همچنین در مکالمه با دیگران نقش اساسی دارد . هنگامی که کسی با شما صحبت می‌کند افکارتان می تواند به راحتی به جاهای دیگر برود ،زیرا نمی توانید تمرکز کنید در چنین حالتی دیگر به صحبت‌ها گوش نمی‌دهید ،اگر چه شخصی که با شما صحبت می کند مقابل تان نشسته باشد حتم دارم همه شما این موقعیت ناراحت کننده را تجربه کرده اید که از طرف صحبت خود بخواهید که چیزی را که همان لحظه گفته است تکرار کند.

حتما ببینید: محصول فوق حرفه ای معجون تمرکز (محصول افزایش تمرکز)

اما چگونه می‌توان تمرکز حواس را فرا گرفت ؟گفتن اینکه ((یکبارتوجه کن تا نیازی به تکرار نباشد )) بسیار آسان تر از عمل کردن به آن است .تقویت حافظه ، به تقویت تمرکز شما کمک می کند ،زیرا برای حفظ کردن چیزی ،نیاز به تمرکز حواس دارید .در حین تمرینات می توانید به درستی میزان تمرکز خود را در چند دقیقه اندازه گیری کنید . مشاهده خواهید کرد که بین تمرکز حواس با عملکرد خودتان در این تمرینات ،رابطه ای مستقیم وجود دارد. درک این واقعیت به شما کمک می‌کند که راحت‌تر تمرکز کنید ،حتی برای اموری که چندان خوشایند نیست ولی مهم می باشد.

اگر تمرکز حواس نداشته باشید، در تقویت حافظه به جایی نخواهید رسید .درست مشابه حالتی که اگر سر کار تمرکز نداشته باشید پیشرفت زیادی نخواهید کرد .در واقع بدون داشتن تمرکز، قادر به خلق تصاویر نخواهید بود و همچنان که پیش تر گفتم ،تصاویر در تقویت حافظه ،بسیار مهم هستند .تقویت حافظه راه بسیار خوبی برای امتحان تمرکز شماست .توانایی خود را به موقع افزایش خواهید داد .در هر زمان و هر زمینه‌ای در زندگی ،خواهید توانست توجه خود را متمرکز کنید.

تقویت حافظه

 • تفکر سریع تر و افزایش قابلیت ذهنی

با انجام تمرینات ،طولی نمی کشد که متوجه پیشرفت خود در حفظ کردن مطالب خواهید شد .تصاویر با سرعتی بسیار در حافظه شما پدیدار می‌شود .به موقع ، نشانگرهای حافظه قبل از اینکه مثلاً فیلمی را ببینید ، ظاهر خواهد شد و دیگر برای شما دشوار نخواهد بود که تمام تصاویر را در یک لحظه به یاد آورید و درباره اطلاعاتی که می‌خواهید به خاطر بسپارید ،تداعی های لازم را خلق کنید.

حتما ببینید: محصول نقشه ی ذهنی

حتما ببینید: آموزش مایندمپ

بعد از مقدار معینی تقویت حافظه که از فردی به فرد دیگر ،متفاوت است، احتمالا قادر خواهید شد در دیگر زمینه‌ها هم سریع‌تر وارد شوید .برای مثال ،زمان واکنش شما سریع تر خواهد شد .تصور کنید اگر بدون تمرین قبلی ، شروع به دویدن نمایید قطعا پیشرفت شما در این ورزش کمتر از زمانی خواهد بود که ۶ ماه به بدنسازی پرداخته اید.

تقویت حافظه

 • مقابله موثر تر با استرس با تقویت حافظه

با تقویت حافظه ،مقابله با استرس ،دیگر مشکل بزرگی برای شما نخواهد بود ،زیرا اینگونه عواملی که مانع عملکرد مناسب شما می شود، قابل برطرف شدن است.

می توان بیشتر اوقات با آمادگی و برنامه‌ریزی مناسب ،از استرس جلوگیری کرد . گاهی آمادگی امکان پذیر نیست، مثلاً هنگامی که چند رویکرد ،همزمان اتفاق می‌افتد. مهمترین چیزی که باید در چنین شرایطی به خاطر داشت ،آرامش داشتن تا حد امکان است .گاهی گفتن این مطلب ،آسان تر از انجام آن است ،اما باید به خاطر داشت ،که استرس به طور قابل ملاحظه‌ای از کارایی مغز می کاهد .اگرچه استرس اجتناب ناپذیر است و شما بارها و بارها خود را در موقعیت های استرس زا می بینید ،اما تقویت حافظه در توانایی شما را برای مقابله با استرس می افزاید . زیرا شما را در وضعیت تحت فشار بودن برای انجام تمرینات زمان بندی شده قرار می دهد.

قبل از شروع تقویت حافظه ، باید تکنیک های مختلف این کار و روشهای انجام آنها را مرور کنید و در عین حال به اهداف شخصی خود فکر کنید .

 توجه داشته باشید اهداف شخصی شما هر چه باشد هدف اصلی از تقویت حافظه ،داشتن حافظه ای قوی تر است .هر چه اطلاعاتی که جذب می کنید و به دانش تبدیل می نمایید بیشتر باشد ،قابلیت شما در زمینه دستاوردهای عقلی و احساسی بیشتر خواهد بود و در دیگر زمینه های مرتبط نیز مهارت های بالاتری کسب خواهید کرد.

تقویت حافظه

 • خوراکی تقویت حافظه

قبل از پرداختن به تکنیک‌های تقویت حافظه باید به این نکته توجه کنیم که تغذیه و خوراک ما تاثیر زیادی در تقویت حافظه ما خواهد داشت . معمولاً این طرز فکر وجود دارد که تغذیه تنها بر سلامتی و یا برای داشتن اندامی زیبا و بهتر موثر است . ولی در واقع چیزهایی که ما می خوریم  علاوه بر اینها روی سلول های خاکستری مغز و سلولهای دیگر آن ، باعث می شوند مغز عملکرد بهتری داشته باشد و همین امر در تقویت حافظه تاثیر زیادی دارد .

ولی باید توجه داشته باشیم که در مصرف هر کدام از چیزهایی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد نباید زیاده‌روی کنیم و باید توجه کنیم که خوردن هر چیزی آن هم به مقدار زیاد ضرر دارد . همچنین لازم نیست که همه این ها را تهیه و مصرف کنید و میتوانید نسبت به مزاج و چیز هایی که دوست دارید آن ها را تهیه و مصرف کنید .

تقویت حافظه

 • چغندر

چغندر ،یکی از خوراکی های بسیار مغذی و مفید برای بدن و البته برای مغز است که باعث کاهش التهاب شده و به خاطر وجود آنتی اکسیدان های فراوان ضد سرطان است و موجب خروج سم از خون می شود و همین امر باعث می شود تا جریان خون در رگ ها روان تر شده و خون بیشتری همراه با اکسیژن و مواد مغذی به مغز برسد و باعث عملکرد بهتر آن شده و در تقویت حافظه تاثیر زیادی داشته باشد . همچنین به بدن توانایی انجام فعالیت های سنگین را می دهد . برای مصرف آن می توانید چغندر را بصورت آب پز یا بصورت ترکیب با انواع سالاد میل نمایید .

تقویت حافظه

 • موادی غذایی حاوی اسید فولیک

وجود اسید فولیک در بدن باعث بهتر کار کردن انتقال دهنده های عصبی می شود که این مورد تاثیر زیادی در تقویت حافظه دارد . کمبود این ماده در بدن ، احتمال از دست دادن حافظه را بیشتر می کند . می توانید مواد غذایی را که حاوی اسید فولیک هستند را در تصویر بالا مشاهده کنید .

تقویت حافظه

 • آنتی اکسیدان ها

خوردن میوه ها و سبزیجات هایی که سرشار از آنتی اکسیدان هستند ، تاثیر زیادی در تقویت حافظه دارند . از میوه ها و سبزیجات های حاوی آنتی اکسیدان می توان به توت ها ، مرکبات ، اسفناج ، هویج ، کلم بروکلی ، گوجه فرنگی و سیب زمینی اشاره کرد .

تقویت حافظه

 • ویتامین B 12

ویتامین B 12 باعث ایجاد غلاف میلین می شود . غلاف میلین ماده ای سفید رنگ و چربی است بعضی از اعصاب را می پوشاند و موجب میشود کارکرد بهتری داشته باشند . مواد غذایی که حاوی ویتامین B 12 هستند را می توانید در تصویر بالا مشاهده کنید .

تقویت حافظه

 • غذاهای حاوی اسید چرب امگا 3

این نوع غذا ها باعث افزایش جریان خون می شود و همین امر موجب می شود تا اکسیژن بیشتری با مغز برسد و باعث بهبود عملکرد انتقال دهنده های عصبی و ارتقا عملکرد مغز می شود و می تواند کمک بزرگی برای تقویت حافظه باشد . موادی که حاوی اسید چرب امگا 3 هستند عبارت اند از : گردو – بذر کتان – کدو حلوایی – لوبیا قرمز و لوبیا چیتی – اسفناج – بروکلی – تخم کدو تنبل – دانه های سویا

خوراکی تقویت حافظه

 • مواد غذایی حاوی منیزیم

منیزیم به انتقال پیام های عصبی کمک زیادی می کند . ازمواد غذایی حاوی منیزیم می توان به انواع نخود ، ماست ، کاکائو و بادام اشاره کرد .

 

 • بلوبری یا زغال اخته

این میوه کوچک و خوشمره و منصوب به فلفل نبین چه ریزه ! موجب یادگیری سریع و تفکر بهتر می شود . زغال اخته سرشار از آنتی اکسیدان بوده و حاوی ویتامین های C و K و دارای فیبر فراوانی می باشد . همچنین گالیک اسید موجود در آن موجب حفاظت از مغز در برابر فشار و استرس می شود .

خوراکی تقویت حافظه

 • ماده کولین

ماده کولین به دلیل کمک به رشد سلول های مغزی تاثیر زیادی در تقویت حافظه دارد . همچنین موجب تقویت هوش در افراد بزرگسال نیز می شود . در تصویر بالا می توانید مواد غذایی که حاوی ماده کولین هستند را مشاهده کنید .

خوراکی تقویت حافظه

 • کربوهیدرات ها

وجود کربوهیدرات ها در بدن باعث می شود که انرژی مورد نیاز بدن و البته مغز برای مدت طولانی تامین شود . از جمله موادی که حاوی کربوهیدارت هستند می توان به نان کامل ، برنج قهوه ای ، بلغور ، جو دو سر و عدس اشاره کرد .

خوراکی تقویت حافظه

 • مویز

مویز در واقع می توان گفت که همان کشمش سیاه است . ولی دارای خاصیت های بسیار زیادی می باشد و در حالت کلی برای تعادل و تنظیم بدن بسیار مفید میباشد و توصیه می شود هر صبح ناشتا 21 عدد از آن مصرف شود . گوشه ای از فواید مویز ، پیشگیری برای از دست دادن حافظه است .

خوراکی تقویت حافظه

 • مصرف زعفران ، به و بالنگ

این مواد باعث می شوند تا استرس و اضطراب که از عوامل بسیار مخرب مغز و حافظه شمار می روند ، به طور چشمگیری کاهش یابد و بخاطر خاصیت آرامش بخشی که دارند ، باعث می شوند تا در هنگام انجام کار ها تمرکز بالایی داشته باشید و کار های خود را با بازده بالا انجام دهید و همین امور کمک بزرگی برای تقویت حافظه هستند . زعفران را می توانید بصورت دمکرده یا شربت میل بفرمایید .

خوراکی تقویت حافظه

 • رزماری یا اکیل کوهی

رزماری یا اکیل کوهی بخاطر خواص زیادی بخصوص در حوزه مغز و حافظه دارد ، نماد حافظه را به خود اختصاص داده است . این معجون گیاهی خنثی کننده بسیاری از بیماری ها است و همچنین موجب می شود دستگاه گردش خون و دستگاه عصبی تحریک شوند و در بهبود عملکرد مغز و در نتیجه تقویت حافظه کمک بسیاری کند . رزماری را میتوانید بصورت دمکرده مصرف کنید .

خوراکی تقویت حافظه

 • کندر

کندر خوراکی گیاهی است که خواص درمانی زیادی دارد و البته نقش آن در تقویت حافظه از دیگر خوراکی بیشتر است . کندر را میتوانید همینطور یا به همراه عسل مصرف کنید . البته دود کردن آن خود خواص زیادی مخصوصا برای مغز دارد .

خوراکی تقویت حافظه

 • کلم بروکلی

کلم بروکلی یکی از مغذی ترین و مفید ترین خوراکی برای تقویت مغز و البته برای تقویت حافظه به شمار می رود . این خوراکی سرشار از ویتامین K ، ویتامین C ، سرشار از کولین و سرشار از فیبر است که باعث می شوند مغز همیشه شاداب و هوشیار باشد و از نظر کم کردن وزن نیز بسیار موثر است و موجب می شود تا با خوردن آن زود تر سیر شوید . برای مصرف آن میتوانید بصورت خام با دیگر غذا ها مصرف کنید .

خوراکی تقویت حافظه

 • کرفس

کرفس حاوی آنتی اکسیدان و پلی ساکارید زیادی است که باعث می شوند خاصیت ضد التهاب داشته باشند . کرفس سرشار از مواد معدنی ، ویتامین و سایر مواد مغذی است که همه آن ها دست در دست هم داده و باعث درمان مفاصل ،سندروم روده تحریک پذیر ، شاداب نگه داشتن مغز ، تقویت حافظه و کاهش وزن می شوند . البته در مصرف آن تنها به ساقه آن اکتفا نکنید و برگ هایش را نیز مصرف کنید .

خوراکی تقویت حافظه

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از چند منظوره ترین خوراکی ها به شمار می رود . این داداش چند منظوره ما برای درمان حداقل 75 بیماری به کار می روند که از جمله از آن ها می توان گفت که ضد التهاب هستند ، موجب تقویت حافظه در افراد سالخورده می شوند و برای ضد عفونی روده مفید هستند .

خوراکی تقویت حافظه

 • شکلات تلخ

حاوی آنتی اکسیدان بوده و ضد التهاب است و موجب بهبود گردش خون در مغز می شود . البته نباید دل خود را یا این خوش بکنید . منظور از شکلات تلخ ، شکلات های در سوپر مارکت ها نیستند . هر چه شکلات تلخ تر و تیره تر باشد ، خاصیت های آن نیز بیشتر است .

خوراکی تقویت حافظه

 • تخم مرغ

تخم مرغ حاوی کولین بوده و باعث رشد مطلوب جنین و زنان باردار می شود . همچنین موجب شکسته شدن پیوند بتان در بدن می شود که در نتیجه آن ، هورمون شادی آور در بدن آزاد می شود و هورمون شادی آور نیز برای تقویت حافظه بسیار موثر است . همچنین تخم مرغ دارای مقدار زیادی پروتئین است . بهتر است که برای مصرف ، تخم مرغ های ارگانیک تهیه کنید .

خوراکی تقویت حافظه

 • اسطوخودوس

اسطوخودوس موجب پاکسازی مغز یعنی موجب تمیز شدن و شفاف کردن سلول های مغز و مایع میان سلولی می شود . از این گیاه از گذشته برای قوای فکری ، سرگیجه ، فراموشی و … استفاده می کردند . مصرف 1 استکان از عرق این گیاه در روز توصیه میشود . علاوه بر عرق می توان بصورت دمکرده یا چای نیز مصرف کرد .

تقویت حافظه

 • ورزش

ورزش کردن به دلیل افزایش ضربان قلب باعث میشود خون بیشتر که حاوی مواد مغذی و اکسیژن هستند به سلول‌های بدن و البته به سلول‌های مغز برسد . ورزش کردن باعث می‌شود تا انرژی شیمیایی درون مغز آزاد شود که آن نیز موجب می شود مغز سرحال تر شده و از سلول های مغزی محافظت شود همچنین این ورزش باعث می‌شود تا نورون های بیشتری در آن تولید شود .

۴۰ دقیقه ورزش هوازی سه روز در هفته توصیه می‌شود . از جمله ورزش های هوازی راه رفتن تند ، دوچرخه سواری با شدت متوسط ، دویدن نرم و شنا هستند که برای تقویت چشمگیر حافظه بسیار موثرند . همچنین کار با وزنه ۶۰ دقیقه آن هم ۳ بار در هفته نیز توصیه می‌شود و برای تقویت حافظه بلند مدت و کوتاه مدت به دلیل تمرکز بالا هنگام کار با وزنه در حرکات مختلف برای ایجاد یک چالش ادراکی در مغز موثر است . پرداختن به ورزش های استقامتی مانند بازی فوتبال آن هم ۲ جلسه در هفته که ضربان قلب را ۸۰ تا ۸۵ درصد افزایش می دهد نیز توصیه می شود .

تقویت حافظه

 • تنفس عمیق

تنفس عمیق برای کاهش استرس و آرامش بسیار موثر است . توصیه می شود هر روز ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تنفس عمیق داشته باشید ؛ آن هم به این صورت که سعی کنید شکم خود را باد کنید همچنین تنفس عمیق هنگام یا قبل از مطالعه یا امتحان نیز برای کاهش استرس و اضطراب بسیار موثر است .

تقویت حافظه

 • استراحت کوتاه

بهتر است هر ۴۵ دقیقه یکبار یک ربع استراحت کنید و در هر کدام از آنها به کارهای مختلف بپردازید تا ریتم مغز عوض شود . این موضوع باعث می‌شود سریعتر مطالب در ذهن بماند و باعث رشد سریعتر دندریت ها میشود .

 • دوری استرس

استرس موجب آسیب سلولهای مغزی و قسمت هیپوکامپوس که مسئول بازیابی خاطرات قدیمی و ثبت خاطرات جدید است می شود . بنابراین مدیریت موثر استرس یک مهارت ضروری است . برای غلبه بر این سم ، در بالا خوراکی هایی که باعث کاهش آن توصیه شده اند و روش هایی که در این مقاله مطالعه می‌کنید را جدی بگیرید

 • خواب کافی

خواب کافی برای استراحت بدن و مخصوصا مغز بسیار ضروری است . همچنین موقع خواب مغز اطلاعاتی را که وارد آن کرده ایم را پردازش و طبقه بندی می کند . برای اینکه هنگام شب خواب راحتی داشته باشید کنار گذاشتن وسایل الکترونیکی نیم ساعت قبل از خواب توصیه می‌شود .

تقویت حافظه

 • خندیدن

خندیدن یک وسیله جنگی عالی برای مقابله با استرس است و بهتر است قبل از رویارویی با چیزهایی که موجب استرس می شوند کمی بخندید . برای این کار می‌توانید قبل از آن عکس یا فیلم های بامزه و خنده دار مشاهده کنید یا جوک بخوانید .

 • چند تکنیک برای تقویت حافظه

قبل از بیان تکنیک هایی برای تقویت حافظه باید چند نکته را رعایت کنید که آنها عبارتند از :

 1. تقویت حافظه را تا زمانی ادامه دهید که برایتان لذت بخش است با مسائلی دست و پنجه نرم کنید که یکباره به ذهن شما خطور می کند .
 2. زمان معین را به تقویت حافظه اختصاص دهید . مدت و دفعات آن کاملا بستگی به برنامه روزانه شما دارد . پیشنهاد می کنم که در ابتدا حداقل یک هفته مداوم به تقویت حافظه بپردازید حتی اگر روزی نیم ساعت باشد هدف این است که به طور منظم تمرین کنید اگر زمان این کار مناسب به نظر نرسید آن را تغییر دهید
 3. قوه تخیل خود را به کار گیرید و تصاویری را که می سازید غرق در رنگ ، احساس ،صدا و بو کنید . با استفاده از صحنه های فیلم یا نمایش‌نامه خاطرات خود را بازیابی کنید . به تصاویر آب و تاب دهید و آنها را به صورتی خنده دار و عجیب و غریب در آورید .
 4. از جدول ضمیمه ، دفتر یا یک فایل کامپیوتری برای ذخیره نتایج خود در تمرینات حافظه استفاده کنید . بدین ترتیب رشد عملکرد و مهارت‌های خود را مشاهده می‌کنید و می‌بینید که با چه سرعت فوق العاده پیشرفت می نمایید.
 5. هیچگاه فکر نکنید که برای پرورش حافظه سنتان زیاد است . مغز این گونه عمل می‌کند : دریافت اطلاعات ، پردازش و ذخیره آنها . این عملکرد با بالا رفتن سن تغییر نمی‌کند.

حال به تمرینات تقویت حافظه می پردازیم .

کار های روزمره را با بوها ، احساسات و مزه های مورد علاقه خود ترکیب کنید . مثلاً هنگام مسواک زدن به مزه قهوه فکر کنید یا بوی شکلات را به تلفن زدن پیونددهید.

لیست خرید خود را برای هفته آینده روی تکه ای کاغذ بنویسید . موارد خرید را با یک داستان کوتاه به هم ربط دهید . داستان را برای خود یک بار بازگو کنید و قبل از خواب هم یک بار دیگر آن را یاد آوری نمایید . روز بعد ، قبل از رفتن به خرید این داستان را برای بار سوم تکرار کنید ؛ مطمئن باشید که حتی یک مورد از فهرست خرید را فراموش نخواهید کرد.

یک مسیر ذهنی جدید با ۲۰ نشانگر خلق نمایید . از روزنامه بیست کلمه جالب پیدا کنید . سعی کنید که این کلمات را به تصاویری ذهن تبدیل کنید ؛ سپس با کمک نشانگرهای مسیر جدید آنها را به خاطر بسپارید.

در ذهن خود شماره تلفن های انتخابی را به چهره و نام اشخاص ارتباط دهید .

در یک برنامه نظام مند برای تقویت حافظه باید دو حوزه مهم کلمات و اعداد را گنجاند . اگر می خواهید مهارت های زبانی خود را علاوه بر حافظه افزایش دهید تمرینات زیر را در برنامه آموزشی خود جا دهید :

۵ تا ۱۰ کلمه ناآشنا را انتخاب کنید ؛ مثلاً کلماتی از یک زبان خارجی یا از فرهنگ لغت . سعی کنید معنی این کلمات را از طریق تصویر پردازی و ارتباط دهی یاد بگیرید.

این کلمات را در قالب داستان هایی عجیب و ترسناک یا سرگرم‌کننده بگنجانید . این کار قدرت تداعی و توانایی پیوند سازی را در شما تقویت می کند . این داستان ها را بنویسید تا مهارت نوشتاری شما نیز افزایش یابد .

دانش خود را در زمینه زبان خارجی دوره کنید کلمات و اصطلاحات جدید را با استفاده از تکنیک های حافظه به خاطر بسپارید.

سعی کنید خطوطی از روزنامه‌ها و مجلات را با استفاده از رمزگذاری اعداد حفظ نمایید.

چند نکته دیگر برای ادامه کار

 1. همیشه اهدافی را در نظر بگیرید که طبق واقعیات موجود باشد . وظایف روزانه خود را در نظر داشته باشید . فراموش نکنید که وضعیت روحی شما تاثیر فراوانی بر توانایی انجام تمرینات دارد . عملکرد شما در حالتی که تحت فشار یا از کار روزانه خسته اید با زمانی که به خاطر تعطیلات آخر هفته شاد و سرحال هستید قابل مقایسه نیست
 2. عادت کنید که هنگام تمرین از یک کرنومتر استفاده نمایید و زمان خود را به دقت کنترل کنید . اگر چیزی را فراموش کردید ضعف عملکرد خود را بپذیرید . در تمرینات حافظه قرار نیست از خود در برابر کسی دفاع کنید به خاطر داشته باشید که تنها باید نتایج عاری از اشتباه را در دفتر خود یادداشت کنید.
 3. گاهی تصاویر دیگری ابداع کنید و به آنها شاخ و برگ دهید.
 4. قبل از رسیدن کامل به اهداف اولیه سراغ مدارج بالاتر نروید، رسیدن به هر هدف این پیغام را به مغز می رساند که شما در زمینه تقویت حافظه جدی هستید.
 5. دوستان و آشنایان خود را به تقویت حافظه علاقه مند کنید تمرین گروهی معمولاً سرگرم کننده تر و موثرتر است ،زیرا حس رقابت به شما دست می دهد تمرین گروهی همچنین به شما امکان می‌دهد که در تجارب دیگران شریک شوید و مواد آموزشی خود را مبادله کنید.
 • جمع بندی

تقویت حافظه امری ضروری برای هر فردی است و باید در هر سنی که باشیم نسبت به تقویت حافظه کوشا باشیم . راه های مختلفی برای تقویت حافظه وجود دارد که عبارتند از :

 1. تقویت حافظه با استفاده از قوه تخیل
 2. تقویت حافظه با تغذیه مناسب
 3. تقویت حافظه با ورزش
 4. ایجاد عادت های مفید مانند تنفس عمیق ، استراحت های کوتاه ، دوری از استرس ، خواب کافی ، خندیدن و …

درباره تغذیه مناسب باید بگویم ، در حالت کلی چیز هایی بخورید که طبیعی و غیر کارخانه ای باشند و اینکه در خوردن هیچ چیزی افراط نکنیم .

 

درباره ی نویسندگان سایت انسان نامحدود

نویسندگان سایت انسان نامحدود
نویسندگان سایت انسان نامحدود کامل ترین و جدیدترین مطالب را در اختیار شما قرار میدهند.

مطلب پیشنهادی

آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز(جامع)

زمان تقریبی مطالعه 15 دقیقه 5 (100%) 4 vote[s] آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز سلام خدمت شما دوستان عزیز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 3 =