قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / آموزش های پرطرفدار / افزایش تمرکز در کودکان با چند راهکار ساده

افزایش تمرکز در کودکان با چند راهکار ساده

زمان تقریبی مطالعه 3 دقیقه
Rate this post

افزایش تمرکز در کودکان

بسیاری از والدین دوست دارند راه های افزایش تمرکز در کودکان خود را بدانند و با انجام دادن و رعایت کردن آنان باعث شوند روند افزایش تمرکز در کودکان قوی تر شود. برای فعالیت روی توجه و افزایش تمرکز در کودکان، اولین اقدام این است که کاری کنیم تا توجه آنها جلب شود. برای ایجاد توجه کودک استفاده از  بازی ها می تواند راهگشا باشد چرا که می توان گفت افزایش تمرکز در کودکان هماهنگ با افزایش توجه کودکان می باشد.

مناسب ترین راه نیز برای بالا بردن توجه و افزایش تمرکز انجام یک سری بازی ها می باشد. این بازی ها سبب افزایش توجه و در نتیجه افزایش تمرکز در کوکان خواهد شد موضوع مهم برای موفقیت در این موضوع، جذاب جلوه دادن بازی می باشد تا باعث افزایش توجه و  افزایش تمرکز در کودکان شود . اگر کودکان حین بازی احساس شادمانی و رضایت کنند، بازی را یاد می گیرند. والدین باید بر اساس سن کودک با وی بازی کنند و عدم توجه به این مسئله می تواند روند افزایش تمرکز در کودکان را با مشکل مواجه سازد. برای افزایش تمرکز در کودکان در حوزه بینایی،شنوایی،لامسه تمرین های جداگانه ای وجود داشته که در این نوشتار به آنها پرداخته خواهد شد.

حتما ببینید: افزایش تمرکز با چند راهکار ساده و مؤثر

افزایش تمرکز در کودکان

تمرینات افزایش تمرکز در کودکان

1- از کودک درخواست کنید یک شی در حال حرکت که نور زیادی دارد را با چشم دنبال کند. شی را در زاویه های مختلف حرکت داده تا توجه کودک جلب شود.

2- دو شی را در فاصله دور و نزدیک از هم قرار دهید و از کودک خود بخواهید به شکل متناوب به هر دو نگاه کند

3- یک توپ را به یک نخ آویزان کرده و روبروی کودک قرار دهید سپس  از او درخواست کنید با دو دست خود و سپس با یک دست به صورت یک درمیان به توپ ضربه وارد نماید.

4- تعدادی مهره حاضر کنید و از کودک درخواست کنید با به ترتیبی مشخص که به وی می گویید مهره ها را وارد نخ نماید

5- پنج شی را در اختیار کودک قرار دهید تا آنها را خوب ببیند سپس جفت همان پنج تا را به او نشان دهید و از وی درخواست کنید تا هر کدام را در کنار جفت خود بگذارد.

6- 4 شکل هندسی را به کودک نشان دهید و بعد از مدتی جفت همان اشکال هندسی را داده و درخواست کنید تا جفت هر کدام را تعیین نماید.

حتما ببینید: افزایش تمرکز در رانندگی

  • افزایش تمرکز در حس شنوایی

1- صدای جغجغه ای را درآورده و از کودک درخواست کنید هر زمان صدا شنید دستش را بالا بگیرد همینطور در حین این تمرین چشم کودک بسته باشد.

2- صدای جغجغه ای را درآورده و از کودک درخواست کنید جهت صدا را با دست نشان دهد همینطور در حین این تمرین چشم کودک بسته باشد.

3- با وی هماهنگ کنید که فعالیت خاصی را انجام داده و به محض  اینکه  صدای سوت را شنید آن کار را متوقف سازد . به عنوان نمونه در یک اتاق کودک پشت به شما راه رفته و هر موقع صدای سوت را شنید ار راه رفتن ایستاده و  مجدداً با اعلام اقدام به حرکت نماید و با شنیدن صدا متوقف شود.

4- چند وسیله که صدا تولید می کنند  مثل شیپور به صورت جفت جفت  تهیه کنید. این ها را به کودک داده تا مقداری با آن ها بازی کند و صدای هر کدام را بشنود. سپس یکی از وسایل را روبروی کودک قرار دهید. خودتان پشت به وی بایستید و جفت دیگر هر وسیله را به صدا درآورید. از کودک بخواهید پس از شنیدن صدایی که شما در میاورید وسیله مورد نظر را نشان دهد.

5- تصویر چند حیوان را روبروی کودک قرار دهید از کودک درخواست کنید که پس از شنیدن هر صدا (صدای حیوانات که نوار پخش می شود یا شما می گویید) تصویر مرتبط با حیوان را نشان دهد.

6- با کودک هماهنگ کنید یک کلمه را به عنوان علامت در نظر بگیرد تا هر زمان شنید دستش را بالا ببرد.

7- داستان کوتاهی را برای کودک به آرامی بیان کنید و بعد بدون مکث از متن داستان چند سوال از وی بپرسید را از او بپرسید این عمل را در فواصل بیشتر تکرار کنید.

حتما ببینید: مقاله ی تقویت تمرکز

  • افزایش تمرکز در حس لامسه

1-در حالی که چشم کودک بسته است اشیا منزل را در دست او قرار دهید و از او بخواهید که نام آنها را بگوید.

2-وسیله ای را در دست کودک قرار دهید و از او بخواهید که ابتدا آن را لمس کند و بعد تصویر آن را بکشد.در مرحله ی کشیدن تصویر چشم کودک باید باز باشد.

در پایان می توان گفت افزایش تمرکز در کودکان نیاز به صبر و بردباری زیادی داشته و به راحتی میسر نمی شود.راه های افزایش تمرکز در کودکان را حتما با یک روانشناس و یا یک مشاور کودک در میان بگذارید تا بهتر بتوانید آن را انجام دهید.

حتما ببینید: پکیج افزایش تمرکز

درباره ی سیدحسین قاسم تبار

سیدحسین قاسم تبار
من،سیدحسین قاسم تبار معتقدم همه ی ما انسان ها دارای توانایی نامحدودیم پس تمام تلاشم را میکنم تا راه های شکوفایی این توانایی های نامحدود را پیدا کنم و با شما عزیزان به اشتراک بزارم تا همه ی ما از زندگی لذت بیشتری ببریم.

مطلب پیشنهادی

آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز(جامع)

زمان تقریبی مطالعه 15 دقیقه 5 (100%) 6 vote[s] آموزش هدفگذاری از سیر تا پیاز سلام خدمت شما دوستان عزیز …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شانزده =